LAUDERDALE LAKES ELKHORN, WISCONSIN

HOME


2019 EVENTS SCHEDULE


2019 Yacht Club Schedule

2019 Sailing Club Race Schedule
DATE
EVENT
DATE
SUNDAYS        10:00 AM Start

Sat
June 1

  Cocktails with the Commodore
     Ivans on the Square - East Troy
  Had a Great Time!
June 2
Race 1
   Walsh Trophy
    1st - Peter Van Kampen     2nd - Doug Ward
    3rd - Jim Johnson
Sat
June 15
   PWC Safety Class
     Lutherdale Camp    
   
June 9
Race 2
    Club Race
    1st - Christian Zenger          2nd - Doug Ward
    3rd - Jim Johnson
Wed
June 26
   Pontoon Tie-up
     Near Lutherdale Camp - 6:00 pm
June 16
Race 3
   Des Johnson Trophy
    1st - Mike Jaeger       2nd - Peter Van Kampen
    3rd - Glenn Hansen
Sat
July  6
 Wooden Boat Parade
    Starts at Sterlingworth Beach
       
June 23
Race 4
   LLYC Regatta  (1st Race)
    1st - Mike Fuller         2nd - Ray Eichenlaub
    3rd - Christian Zenger
Sat
July  6
  Annual Independence Day Fireworks
                           
  WOW!
 
June 30
Race 5
   Ro Jo Trophy (Mill Lake)
     1st - Doug Hood        2nd - Joe Kovarik
     3rd - Ben Johnson
 Sat
 July 27
 Kids Fishing Jamboree
Lauderdale Landing  
 ALWAYS A FUN DAY
     www.llia.org for more information
July 7
Race 6
   Bud Weiser Trophy
     1st - John Hamilton   2nd - Peter Van Kampen
     3rd - Doug Ward
Sat
July 27
  Lake Rib Cook Off
   Community Party Afterward at the Landing
                 Thanks to our Rib Chefs!
July 14
Race 7
   Ladies Appreciation Trophy
     1st - Peter VanKampen   2nd - John Hamilton
     3rd - CHristian Zenger
Sat
Aug 3
 

  Lake Home Tour!
Sold Out
     A BIg Thanks To our Volunteers - A Good Time
July 21
Race 8
      LLYC Regatta  (2nd Race)
     1st - Mike Jaeger        2nd - Doug Ward
     3rd -  Bob Wojda
Sat
Aug 10
  LaGrange Fire Department
 Annual Steak Fry
  Lauderdale Landing
  Great Turnout - Thanks!
July 28
Race 9
  Melges Cup                                                            1st - Michael Engel      2nd - Ray Eichenlaub   
     3rd - Christian Zenger
 
  Fri
Aug 16
 
Jimmy Buffet Party at Pleasant Lake
 It was a wonderful evening    
Thanks to Kathy and Mike Alagna
Aug 4
Race 10
   Beisswanger Trophy
     1st - Doug Ward           2nd - Joe Kovaric
     3rd - Jim Johnson
 Sat
Aug 24
           LLYC Annual Meeting    9:30 am            Kettle Moraine Land Trust Building
  N7511 Sterlingworth Dr.,  Elkhorn
Aug 11
Race 11
  LLYC Regatta  (3rd Race)
     1st - Doug Ward           2nd - Glen Hansen
     3rd - Doug Hood
Sat
Sept 14
  Fall Harvest Festival
    Ale Station in East Troy        FLYER
  Contact: Jean Henderson - 262-723-6414
Aug 18
Race 12
  Club Race
      1st - Doug Ward           2nd - Michael Engle
      3rd - Rob Paddor


Aug 25
Race 13
   Bradley Trophy  (Middle Lake)


Sept 1
Race 14
   Cartland Trophy  (Labor Day Weekend)




Sept 8
Race 15
    Harry S. Truman Race  (3 Lakes)    


Sat - Sept 14
Race 16
   Galvanized Cup with Sailors of Lake Beulah  




            2018 Sailor of the Year
                  PETER VANKAMPEN
         THANK YOU for your many years
                  of Service to the LLSC!

        For Complete 2018 Results see:
             lauderdalesailingclub.com

©2015 LLYC